Folklor Podhalański - cenna atrakcja turystyczna

Folklor na Podhalu Folklor na Podhalu

Folklor Podhalański, to jedna z najcenniejszych atrakcji turystycznych i jednocześnie wartości, które można podziwiać w Zakopanym i w okolicach. Góralska tradycja podtrzymywana i ubogacana przez lata zaowocowała niezwykłą, cudowną kulturą, jakiej nieodzownym elementem jest żywiołowy, barwny oraz radosny folklor.

Folklor ten jest nieustannie pielęgnowany i podtrzymywany przez górali, dla których tradycja, jest niezmiennie rzeczą świętą. Sam folklor jest wynikiem przenikania się elementów polskiej kultury ludowej oraz kultury ludowej sąsiadujących z nami Słowackiej. Naturalnie mowa tu o kulturze Słowackiej, która jest spowinowacona z Madziarami i ludami bałkańskimi, którzy pozostali w bliskim pokrewieństwie, w stosunku do wszystkich ludów zamieszkujących pasmo Karpat. Pomimo tego, iż rozwój i zmiany społeczeństw do których dotarła cywilizacja zaznaczyły się wyraźnie również na Podhalu, to jednak folklor tamtejszych terenów nadal jest bardzo wyraźny w kulturze góralskiej.
Folklor Podhalański przejawia się przede wszystkim w tym, że górale, do dnia dzisiejszego, w domach rodzinnych posługują się gwarą, zamiast czystą polszczyzną. W dni świąteczne widoczne stają się również oryginalne, ręcznie wykonane, góralskie stroje. Taki strój jest na Podhalu nadal uznawany za coś obowiązkowego, kiedy w grę wchodzą obchody jakichś uroczystości lub też publiczne wystąpienia. Stąd też tradycja noszenia tych unikalnych i dawnych już strojów przez senatorów, posłów, czy burmistrzów podhalańskich, w czasie oficjalnych wydarzeń.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Zazdrość przyczyną dramatu w Anglii. Polak aresztowanyPolskie kosmetyki doceniane w EuropieZazdrość przyczyną dramatu w Anglii. Polak aresztowanyMniej lotów z Warszawy do AmsterdamuW Wielkiej Brytanii powstaje największy Primark na świecieAuto Polaków wpadło do kanału w Holandii. Wszyscy zginęliPodejrzane mięso z Polski nie trafiło na holenderski rynekMłody Polak ofiarą wychłodzenia w Holandii