Historia Krupówek - dziś słynny deptak, kiedyś niewielka ścieżka

Krupówki Krupówki

Historia Krupówek zaczyna się w momencie, kiedy obecny, słynny deptak posiadał kształt zwykłej, wąskiej ścieżki. Na początku, Krupówki były, bowiem jedynie wąskim, udeptanym przejściem, które łączyło Nawsie z Kuźnicami. Wówczas w jej dolnej partii istniało tylko parę, niewielkich zabudowań, a cześć środkowa została wypełniona wyłącznie tylko bagnami oraz łąkami.

W partii górnej znajdywał się las. W większej odległości zlokalizowane były wodne kuźnie, umiejscowione w dzisiejszych okolicach wyciągu na Kasprowy Wierch. Z biegiem czasu ścieżka ta zyskiwała na popularności oraz znaczeniu, a jej objętość zyskiwała na szerokości. Rok 1870 przyniósł jej już oficjalny i pełnoprawny status ulicy. Nazwa deptaku jest pozostałością po polanie Krupowskich, która jest położona w centralnej partii miasta. Ulica ta błyskawicznie urosła do rangi centrum handlu oraz administracji miasta. W roku 1899 r. wybuchnął pożar, który strawił kilka, środkowo usytuowanych obiektów na Krupówkach.
Historia Krupówek postrzega jednak ten kataklizm nie tylko jako ogromną tragedię tamtejszych mieszkańców, ale również w nieco bardziej pozytywnej perspektywie. Na zrujnowanych zgliszczach, zaledwie po roku stanęły piękne, murowane budynki, pełniące funkcje kamienic. Ważną data dla rozwoju miasta był rok 1878. Wówczas to Walery Eliasz, zakochany w Tatrach artysta postawił na Krupówkach, wtedy jeszcze na bagnistych terenach tego obszaru, niewielki, drewniany domek. Co prawda umożliwiał on zamieszkanie wyłącznie w okresie letnim, co jednak nie zmienia faktu, iż zapoczątkował rozwój turystyki, w tym regionie. W chwili obecnej, zakopiański deptak jest wręcz przepełniony barwnymi sklepikami, straganami i stoiskami. Nie brakuje tam również nigdy turystów, którzy niezmiennie, bardzo ochoczo wizytują stolice polskich Tatr, nie pomijając przy tym nigdy, popularnego deptaka.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Zazdrość przyczyną dramatu w Anglii. Polak aresztowanyPolskie kosmetyki doceniane w EuropieZazdrość przyczyną dramatu w Anglii. Polak aresztowanyMniej lotów z Warszawy do AmsterdamuW Wielkiej Brytanii powstaje największy Primark na świecieAuto Polaków wpadło do kanału w Holandii. Wszyscy zginęliPodejrzane mięso z Polski nie trafiło na holenderski rynekMłody Polak ofiarą wychłodzenia w Holandii