Kapela Góralska - Jutrzenka z Zakopanego

Kapela Góralska - Jutrzenka z Zakopanego FB

Każdy mieszkaniec Podhala doskonale zna Kapelę Góralską Jutrzenka. Zakopane, jest najczęstszym miejscem występów tego folklorystycznego zespołu, który działa przy miejskim centrum kultury. Zajęcia prowadzone w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę, są czasem trenowania umiejętności młodych ludzi, występujących w tym zespole.

Sam nauczyciel, jest doświadczonym muzykiem góralskim, gdyż pełni funkcję lidera w Zespole Trebunie-Tutki oraz Kapeli Karpackiej "Śleboda". Człowiek ten, na zajęciach z młodzieżą poświęca nie tylko swój czas ale ofiaruje im również ogromne zainteresowanie. Podczas prób i ćwiczeń stara się bowiem przekazać, młodym muzykom, nie tylko wiedze muzyczną ale również zamiłowanie do zakopiańskiego, niepowtarzalnego folkloru. Góralska muzyka nie może być bowiem dobrze zagrana przez nikogo, kto jej nie pokochał. A żeby ją pokochać, trzeba ją najpierw dobrze poznać, co wiąże się z poznaniem całej, ludowej tradycji.

Niezwykle widowiskowe oraz spektakularne są występy tej Młodzieżowej Orkiestry Jutrzenka. Zakopane, które jest najczęstszym miejscem występów tej kapeli, zawsze jest świadkiem ogromnego zainteresowania występami, tych dorastających muzykantów. Młodzież ta, nie tylko doskonale opanowała bowiem sztukę gry na instrumentach i śpiewu ale także angażuje się w promocje swojej kultury i folkloru. Dzieje się to chociażby poprzez rodzaj śpiewanego, góralskiego repertuaru, czy noszenie, w czasie występów, zawsze tradycyjnych, ludowych strojów. Kapela liczy kilkudziesięciu muzyków i posiada doskonale rozwiniętą, liczną sekcję smyczkową.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Zazdrość przyczyną dramatu w Anglii. Polak aresztowanyPolskie kosmetyki doceniane w EuropieZazdrość przyczyną dramatu w Anglii. Polak aresztowanyMniej lotów z Warszawy do AmsterdamuW Wielkiej Brytanii powstaje największy Primark na świecieAuto Polaków wpadło do kanału w Holandii. Wszyscy zginęliPodejrzane mięso z Polski nie trafiło na holenderski rynekMłody Polak ofiarą wychłodzenia w Holandii