Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Góralskich

Festiwal Ziem Góralskich w Zakopanem Festiwal Ziem Góralskich w Zakopanem

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbyła się w 1935 roku pod nazwą Święta Gór i od samego początku prezentował konkursowy charakter wydarzenia. Dopiero w 1968 r. impreza zmieniła nazwę na aktualnie obowiązującą, czyli Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Góralskich. Od tego czasy stał się również wydarzeniem, które zaczęło przyciągać zespoły góralskie z całego świata.

Obecnie jest to jedna z najstarszych i największych imprez tego rodzaju na terenie całej Europy. Jego główna ideą jest lepsze poznanie górali z całego kontynentu, którzy prezentują niezwykle ciekawe obyczaje, folklor oraz kulturę. Konkurs w obecnym wydaniu jest również szansa obejrzenia egzotycznych kultur i obyczajów gości nawet z najdalszych zakątków świata. Do tego czasu w imprezie uczestniczyło ponad 500 zespołów góralskich z około 60 krajów położonych na 5 kontynentach.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Góralskich opiera się na schemacie licznych koncertów, rozmaitych prezentacji, konkursów, kiermaszów, czy pokazów góralskich tańców. W tradycję wkomponowały się również wizyty w pracowniach artystów Zakopiańskich, w których można podziwiać nie tylko ich sztukę, ale co ważniejsze techniki jej tworzenia. Ogromna popularnością cieszą się również wszelkiego rodzaju inscenizacje wykonywane w czasie pokazów, wśród których zobaczyć można przedstawienie wesela góralskiego, konkury kapel oraz śpiewu pytackiego. Do tych bardziej widowiskowych i emocjonalnych rywalizacji zaliczyć można Mistrzostwa Podhala w Powożeniu Zaprzęgami, kolorowe parady oraz pokazy owczarków podhalańskich. Impreza jest warta polecenia, ponieważ kumuluje w jednym miejscu prawdziwą mieszkankę kulturalną, gdzie można zobaczyć na żywo jak jesteśmy od siebie różni, a jednocześnie jak bardzo podobni. Każdy zespół niezwykle poważnie podchodzi do tej konkurencji, dlatego prezentuje niezwykle pięknie wykonane orz ozdobione stroje, jakie wywołują zwykle zachwyt podziwu wśród całej widowni.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Zazdrość przyczyną dramatu w Anglii. Polak aresztowanyPolskie kosmetyki doceniane w EuropieZazdrość przyczyną dramatu w Anglii. Polak aresztowanyMniej lotów z Warszawy do AmsterdamuW Wielkiej Brytanii powstaje największy Primark na świecieAuto Polaków wpadło do kanału w Holandii. Wszyscy zginęliPodejrzane mięso z Polski nie trafiło na holenderski rynekMłody Polak ofiarą wychłodzenia w Holandii